AGA SAAKS KUTSIKAD?

Olen viimasel ajal puutunud kokku erinevatel hetkedel inimestega, kes räägivad kutsikate saamise teemal. See naiivne pilk nende silmis sunnib mind lihtsalt seda postitust tegema.

Kutsikate saamine on nagu tööalane projekt, mis kestab minimaalselt 4 kuud ja vajab sinu täit tähelepanu. See ei ole midagi sellist, mida saab suvaliselt lasta juhtuda. Tiinus kestab koeral natuke üle kahe kuu, sellele järgneb vähemalt 2-3 kuud kutsikate arenemise aega. Selle perioodi jooksul muutub tihti ka emaslooma iseloom.

ÕIGE ISANE

Vaja on leida õige isane, kellel on tervis päriselt ka korras ja arstitõend selle kohta. Edasi tuleb kalkuleerida jooksuaja päevad välja, millal täpselt paaritada. Selle jaoks on sul vaja teada esimest jooksuaja päeva. Kogu kalkuleerimise juures tuleb arvestada ka seda fakti, et emane ei pruugi üldse ligi lasta seda isast, kelle oled talle valinud. Tõsi, on ka kunstlikke viljastamise võimalusi, kuid kas seda tõesti on vaja?!

ARSTI TUGI

Tuleb olla kindel, et sul on hea arst, kes teab, kuidas sind ja looma vajadusel toetada. Poegimise ajal ei saa kunagi lõpuni kindel olla, et arstiabi vaja pole. Esmapoegimine võib kesta üle 24h, sest täpset poegimise algust saab vaid oletada mitte lõpuni välja arvutada. Sünnituse eel on koer rahutu, ta otsib endale sobivat kohta, et teha pesa. Bellal kestis see tegelikult isegi 36h – tal oli juba varem ebamugav. Mina aga magasin temaga diivanil ja olin valmis igal hetkel appi tõttama.

Poegimise ajal on normaalne, kui kutsikate vahe on maksimum 2h. Kui poegimine on väga pikale veninud või esinevad muud raskused, peab pöörduma loomaarsti poole veendumaks, kas pole vaja teha keisrilõiget. Pane tähele, et kindlustus ei kata ühtegi arstivisiiti, kui on tegemist tiinusega. Ja enamasti juhtuvad komplikatsioonid õhtul või suisa öösel.

LISAVARUSTUS

Tuleb arvestada erinevate lisategevustega. Tuleb muretseda poegimiskast või eraldada ruumi osa emasloomale ja tema kutsikatele, kus ta saab rahus viibida. Arvestada tuleb sellega, et kutsikad kasvavad seal vähemalt 2 kuud ja vajavad liikumisruumi. Kutsikate pesa jaoks on vaja lisasoojustust, kutsikatoitu, piimaaseainet (juhuks, kui emasel piim kohe näärmetest ei jookse), kaalu (kutsikate kaalumiseks), kraadiklaasi (ema temperatuuri mõõtmiseks) jne. See list on pikk, mida päriselt on vaja edukaks kutsikate ja emaskoera eest hoolitsemiseks.

RASKE TÖÖ

Müüt, et emast koera peab korra elu jooksul paaritama, muidu tekivad tervise- ja iseloomuprobleemid, ei vasta tõele. Mul jookseb alati külmavärin üle, kui kuulen sellel teemal vestluseid. Nii palju on erinevaid aspekte, mida peab teadma ja millega arvestama.

Koera paaritamine peab olema sügavalt läbi mõeldud tegevus mitte lihtsalt müüginumbri jaoks tootmine. Kutsikate saamine ei ole äri, pigem tuleb kahjum kui rahaliselt isegi nulli. Loodan, et kaalud enne seda otsuse tegemist põhjalikult, kas ikka on vaja ja mis põhjustel. Soovitan minna ja läbida kasvatajakoolitus enne lõpliku otsuse langetamist. Nii saad ülevaate erinevatest olulistest valdkondadest ning oskad “nunnumeetrist” mõistusega mööda vaadata. Kasvatajakoolitus tuleb tegelikult kasuks igale koeraomanikule just silmaringi laiendamise aspektist.

Mina ise ei vahetaks oma otsust ringi, sest olin selleks valmis ja palju eeltööd teinud (sh. kasvatajakoolitus). Kahjuks ei saa seda tihti emotsioonipealt tegutsejate kohta öelda. Loodan, et see postitus paneb hetkeks mõtlema.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s