BEAGLE VS EESTI HAGIJAS

Sain täna toreda pöördumise teemal, kumba valida, kas Beagle või Eesti Hagijas. Üritan esitatud küsimustele vastused anda ja äkki saab keegi teinegi siit abi. Loomulikult ootan ka teiste poolseid täiendusi kommentaaridesse!
Beagle versus Eesti Hagijas
Beagle ehk inglise väikehagijas on iidne tõug, kes oli olemas juba enne Rooma impeeriumi aega. Lääne-Euroopast toodi ta Eestisse aga 30ndatel aastatel. Tema eesmärk on jahipidamine ning otsida üles uluk, enamasti jänes, ja jälitada teda samal ajal kisades kuniks jahimehel õnnestub saak maha lasta. Tõugu on kasutatud ainsa Eesti koeratõu, Eesti hagija, aretamisel, kes peab jänese-, rebase- ja ilvesejahti. Eesti hagijas on ka Eesti Kennelliidu vapiloomaks.

koer__56_20150223_1405811619Mõlemad tõud on sõbralikud enamasti kõigiga ja hoiavad oma perekonda väga. Tuleks meeles pidada, et tegemist on jahikoertega ehk neil on suur energiavajadus. Enne otsustamist kummagi kasuks, tuleks endalt küsida, kui palju on päevakavas vaba ruumi koeraga õuesolemiseks ja pikkadeks matkadeks/trennideks. Suurem koer tähendab ka rohkem energiat ja tugevamat “nelivedu”. Tihti mõistavad inimesed tõugude energilisust valesti – neile tuleb pakkuda tegevust – jahti või mängimist. Agility sport on väga hea võimalus energiakoguse maandamiseks. Agility kui hariva ja sportliku tegevuse abil sotsialiseeritakse koeri ning see nõuab koera ja koerajuhi vahelist head koostööd. Võistluse eesmärgiks peetakse koerte liikuvuse ja arukuse arendamist, õpetades neid ületama erinevaid takistusi.
Eesti Hagijale ei ole tehtud läbivaid terviseuuringuid, seega on keeruline öelda, kas tal võib esineda geneetilisi haiguseid. Siiski peetakse teda suhteliselt terveks tõuks. Beagle puhul on tegu tugeva ja terve tõuga, keda kahjuks just sellepärast kasutatakse palju katsekoerana ning testitakse erinevaid ilutooteid. Geneetiliselt võib esineda nn. Cherry Eye, mis tähendab lau allavajumist, kuid seda saab operatsiooniga tagasi tõsta.
Mida tuleks jälgida kutsika soetamisel?
Kutsikat tuleks osta kasvatajalt, kes teab, mida ta teeb. Ei ole häbiasi ostjal küsida küsimusi. Tegelikult seda õige kasvataja ootabki – tema saab kinnituse, et oled end tõuga kurssi viinud ja vähemalt aimad, mis ees ootab.
Kindlasti tuleb uurida, kas kutsikaga saab kaasa tõutunnistuse. Tõupaber ei sunni osalema võistlustel, kuid on oluline sellepärast, et kinnitada uuele omanikule looma tulevik. Tõupaberil on näha, kes on vanemad ning milline on nende terviseseisund geneetiliselt olnud. Ilma paberiteta koera puhul ei tea kunagi, mis üllatusi tulevik tuua võib, kuni selleni välja, et vanemad ei pruugi tegelikult olla need, kes algselt sulle öeldi. Loe müütidest SIIT!
NB! Eesti hagijal puudub FCI poolne tunnustus.
Lisainfo Eesti Hagijast – http://www.eestihagijas.ee/ 
17425888_1867510690163663_8700267965173236647_n
Kuidas leida kasvataja?
Pesakondade kohta liiguvad tihti müügikuulutused internetiportaalides nt. osta.ee või Kuldne Börs või Kennelite oma lehtedel. Google on siinkohal abiks.
Veel on võimalik minna vaatama jahikoerte võistlust. Sel aastal toimub see juba 26.08.17 Palmse mõisas. Seal on võimalik otse uurida soovitud tõu omanikult taustainfot.
Eesti Hagijas on kahjuks hävimisohus oma väikese populatsiooni tõttu. Beagle on jällegi hetke üks populaarsemaid koeratõuge ja kennelite/kasvatajate arvu järgi otsustades kutsikatest puudust lähiajal ei tohiks tulla.
Millist sõpra keegi endale soovib, otsustab lõpuks ikka igaüks ise, kuid nende tõugude puhul on oluline arvestada, et esimesel aastal kulub kuni 5/6h liikumist päevas. Vastasel juhul elab uus lemmik end kodus välja, kas siis mööbli, jalanõude või millegi muu Sulle olulise peal. Kannatlikku meelt õpetavad igaljuhul mõlemad 🙂

Eestlased tegid mõlemast tõust toredad videod! PS! Bella oli ka kambas 🙂

Eesti hagijas

Beagle

Aili kommentaar:

Sõltub kas jahikoeraks, vöi lemmikuks. Ja kas oma maja vöi korter. Lapsena oli meil kodus eesti hagijas – isa oli metsnik ja jahimees, lisaks suur õue ja oma maja. Nyyd on mul inglise hagijas e beagle – ei ole kodus jahimeest, elame suures linnas kortermajas. Aga hagijas pidi olema, sest ta on lihtsalt niiii nunnu.

Taavi kommentaar:

Olles varsti aastase beagli omanik leian, et tegin ainuõige valiku, kuigi alustasin eesti hagijast. Isiklik arvamus, aga mida vähem aretatud seda parem. Ja kuna eesti hagijas on beaglist aretatud, siis see saigi minu jaoks otsustavaks. See ei ole mul esimene koer elus, aga sellist elujanust nagu mul nüüd on, ei ole varem trefanud. Beaglit ei soovita mitte kellelegi, kellel ei ole piisavalt vaba aega.

3 Replies to “BEAGLE VS EESTI HAGIJAS”

  1. Mina ise olen eesti hagija omanik ja võin oma kogemuste ja kokkupuudete peale öelda, et beagle on häälekam ja energilisem (vajab rohkem tegelemist) kui eesti hagijas.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s