VAKTSINEERIMINE JA MUHUD

16427503_1844286775819388_3207684415800184359_n.jpg

Kindlasti tuleks konsulteerida oma loomaarstiga, kui leiad mõne muhu koera kehalt, sest see on ebatavaline. Mina avastasin eelmisel nädalal 3kuuse Bixi turjalt kühmu, mis varasemalt seal polnud. Hakkasin siis kaaluma, kas koerad võivad ka mänguhoos muhu saada. See muidugi kõlas ebaloogiliselt, sest kühmu katsudes ei olnud tal valus ja  3aastase Bellaga pole ma veel samuti ühtegi näinud. 

Sain üsna pea aru, et tegemist on vaktsiinijärgse seisundiga, sest 2 päeva enne muhku, me just tulime arsti juurest. Viimasel ajal on minu parimaks sõbraks saanud Google, sest eestikeelsena lihtsalt puudub väga suur osa olulist infot seoses koeraomanik olemisega. Lisaks on mitmed arstivisiidid osutunud tühjaks käimiseks ning olen hakanud ise kõigepealt eeltööd tegema ja alles siis kellegi poole pöörduma.

Igatahes tuli internetist välja, et süstide tulemusel on muhud üsna levinud, sest vaktsiinid on oma olemuselt ju mõeldudki immuunsüsteemi stimuleerimiseks. Muretsemiseks pole põhjust, kui muhk ei kasva ega ole valulik, erita imelikku lõhna/mäda ega muuda värvi.

 Põhjuseid vaktsiinijärgseks muhu tekkimiseks on kaks:

  1. Esiteks, immuunsüsteem võib süstimise kohas aktiveerumisel põhjustada immuunrakkude liikumatust, mis viib lühiajalise suluni.
  2. Teiseks, võib süsti koha lähedal asuv lümfisõlm aktiveeruda ja paiste minna. Mõlemal juhul muhk kaob ise nädala või kahe möödudes.

NB! Kõik koerad kindlasti nii vaktsineerimisele ei reageeri. Kas Sul on sarnase olukorraga kogemusi? 🙂

Katrina 

Aadul tekkis ühe vaktsineerimise käigus allergia ja nägu läks paiste ning tekkisid ka muhud. See läks küll paari tunniga mööda, aga üpris hirmutav kogemus oli.

Jevgenia 

Brunol oli ka mittu päeva suur muhk.

Kristi

Meil oli samuti 4-5 päeva peale vaktsiini suur muhk. Kadus ise ära ja valulik see ei olnud, katsusin seda ja koer ei reageerinud. Hea, et nüüd infot sain, et see ei ole midagi halba.

Triinu

Mäx ei võtnud viimati järgmine päev pmst jalgu alla ja suur valus muhk oli ka. Sai kolm päeva valuvaigisteid.

Helina

Enzol oli ka muhk üleval umbes nädal aega. Kadus ära ja valulik ei olnud.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s